DOM NAD WISŁOKIEM

ul. Kardynała Karola Wojtyły 19    38-530 Pastwiska   Zarszyn

Nocleg

Nocleg

Foto Okolica Mapa Kontakt

Kontakt

Foto

Okolice

The village church St Jozef Pastwiska

Ośrodek narciarski KICZERA PUŁAWY / Kolej linowa Kiczera Puławy

Rudawka Rymanowska - Zdrowie i Relaks

Pastwiska

Rymanow

Sanok

 Krosno

Dukla Pass

The village church St Jozef Pastwiska

Beskid Niski to pasmo Karpat leżące pomiędzy Przełęczą Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. To najniższa, a zarazem najrozleglejsza część Beskidów i cały łuk Karpat. Beskid Niski graniczy od strony wschodniej z Bieszczadami, a od strony północnej z Pogórzem Bukowskim. Jej południowa część przechodzi w strefę przygraniczną ze Słowacją. Najwyższym szczytem jest Góra Lackowa 997 m n.p.m. Najważniejsze rzeki płynące na tych terenach to: Osławica, Wisłok, Jasiołka, Ropa. Turysta znajdujący się na terenie Beskidu Niskiego może wybierać spośród różnych form turystyki aktywnej. Na wielu trasach spacerowych można spotkać bogatą florę i faunę. Tu leży Magurski Park Narodowy. Beskid Niski ma bardzo bogatą i ciekawą historię, m.in. tu narodził się przemysł naftowy. W Łemkach są piękne cerkwie, wysiedlone stąd w 1947 roku. Można iść śladami Aleksandra Fredry i ks. Kardynał Karol Wojtyła Zobacz muzea beskidzkie. Skosztuj wód mineralnych występujących w Rymanowie Zdroju. Iwonicz Zdrój i Rudawka Rymanowska. Beskid Niski jest również ciekawy, gdy spojrzymy na niego z siodła. Wyznaczone są szlaki konne. Zimą dostępne są stoki narciarskie i wyznaczone trasy narciarstwa biegowego.



Łemkowszczyzna Beskidem Niskim jest to najniższe pasmo górskie położone w Karpatach. Od XIV wieku do 1947 roku było zamieszkiwane przez Łemków, grupę etniczną, która wykształciła się z pasterskich plemion Wołochów. Wołosi przywędrowali w te strony z południowej części Karpat w poszukiwaniu nowych terenów pod wypas swoich stad owiec, bydła i koni. Łemkowie byli wyznania prawosławnego, modlili się w cerkwi. Po 1596 r. po tzw. schizmie brzeskiej, niektóre wioski przeszły na wyznanie grekokatolickie. Ich wioski były zakładane na zwyczajowym prawie pasterskim. Na co dzień pięknie i solidarnie po sąsiedzku współżyli z Polakami. W 1947 roku w ramach przygotowanej akcji Wisła zostali wywiezieni z tego beskidzkiego terenu na ziemie odzyskane. Historycy podaja, że była to liczba przekraczajaca 120 tyś.osób. Dzisiaj po Łemkach zachowały się nieliczne ślady ich kultury materialnej i duchowej.



Pastwiska Wieś leżąca w gminie Zarszyn. Na krótki okres czasu w XIV wieku była odrębną wsią ale później jej dzieje łączą się ściśle z Odrzechową, stanowiła bowiem integralną jej część.W latach 70-tych XIX wieku i początkiem XX wieku  część wsi Odrzechowa a więc i Pastwisk należała do rodziny Morawskich, ale w 1931 roku dwór w Pastwiskach został sprzedany rodzinie Russockich, która tutaj przebywała do roku 1945. Po reformie rolnej Rusoccy stracili majątek i wszedł on w skład Instytutu Zootechniki.

Dwór i kapliczka naprzeciwko dworu (po drugiej stronie drogi, gdzie jest obecnie) zostały zniszczone podczas działań wojennych w 1944 roku. Kapliczkę odbudowano w 1949, z tego też roku pochodzą lipy posadzone wokół kapliczki. Z dawnego zespołu dworskiego zachował się tylko park. W miejscu zwanym Gaj, gdzie wśród pól rośnie kępa drzew,znajduje się cmentarz choleryczny z 1873 roku.

Koło Domu Ludowego znajduje się pomnik porucznika Františka Geislera z II Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, który poległ 18 września 1944 roku w czasie walk  w Pastwiskach (Operacja Karpacko Dukielska).

W 1980 roku został zbudowany Kościół p.w. Św. Józefa Robotnika, dla którego papież Jan Paweł II podarował figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Ten dar upamiętnia wędrówki Ojca Świętego, najpierw jako młodego kapłana a później kardynała po tych pięknych okolicach. We wsi jest siedziba Klubu Łowieckiego “yś”z Rymanowa w budynku, który przez kilkadziesiąt lat był Szkołą Podstawową.

Od 21 listopada 2000 roku Pastwiska mają status sołectwa a obecnie staramy się o to, aby Pastwiska stały się odrębną wsią.

Więcej wiadomości o historii Pastwisk od czasu powstania wraz ze szkicem wsi sprzed II Wojny  

https://www.pastwiska.pl/historia.html

1 styczeń 2013 - Pastwiska są odrębną wsią



Odrzechowa, wieś założył król Władysław Jagiełło w 1419 roku. W okresie reformacji Odrzechowa była jednym ze znaczniejszych ośrodków reformacji w regionie. We wsi zachowała się cerkiew greckokatolicka z 1813 roku. Obecnie jest kościołem rzymskokatolickim pw. św. Jana Chrzciciela. W Odrzechowej znajduje się ośrodek hodowli koni huculskich.Konie huculskie stały się wizytówką Odrzechowej. W przeciągu kilku lat Odrzechowa jest drugą po Gładyszowie państwową hodowlą konia huculskiego. Corocznie pod koniec sierpnia ośrodek organizuje wystawę hodowlaną w Rudawce Rymanowskiej. W Odrzechowej jest prowadzona nauka jazdy konnej a także są wyznaczone dla turystów szlaki konne po okolicy.



Sieniawa, założona w XV wieku. Najpierw wchodziła w skład dóbr Sienieńskich, później Ossolińskich. Żyli tu Łemkowie z niewielkim procentem ludności polskiej i Żydów. Przez wioskę przetoczył się walec I wojny światowej. Nad Wisłokiem doszło do starcia pomiędzy wojskiem rosyjskim a oddziałami węgierskich honvedów. Po II wojnie Łemków wysiedlono na tereny USRR. W Sieniawie można zobaczyć drewnianą cerkiew z XIX wieku. W latach 70-tych jary Wisłoka zostały przegrodzone 49 m zaporą wodną. Powstał sztuczny zbiornik, który jest źródłem wody pitnej dla uzdrowisk Rymanowa i Iwonicza oraz okolicznych miejscowości. Poniżej zapory znajduje się ośrodek hodowli pstrąga i początek szlaku pieszego z Sieniawy do Beska. Biegnie on bardzo krajobrazowym odcinkiem. Na północ od Sieniawy na uwagę zasługuje niewielkie wzgórze Mymoń. Prawdopodobnie stał tu w XV wieku zamek. Po nim zachowały się resztki kamiennego muru.



Rymanów, miasto lokowane na prawie magdeburskim w 1376 roku przez księcia Władysława Opolczyka. Gród rymanowski został zlokalizowany na skrzyżowaniu szlaków handlowych. W XV i XVI wieku Rymanów otrzymał od królów polskich liczne przywileje na odbywanie targów i jarmarków. W XVI wieku dobra rymanowskie stanowiły własność rodu Sienieńskich. Gród należał także do Ossolińskich i Potockich. Ci ostatni założyli kurort, który dzisiaj pięknie rozwija się, mowa o Rymanowie Zdroju. Turysta może zapoznać się z następującymi zabytkami; na uwagę zasługuje fara rymanowska, kościół pw. św. Wawrzyńca, to kwintesencja baroku. Rynek z pierzejami kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku. Dwór Potockich i żydowska synagoga. Żydowski kirkut i wzgórze Kalwaria, z którego roztacza się piękna panorama na pasmo Beskidu Niskiego. Współczesną ciekawostką miasta jest prywatna huta szkła Sabina. Można ją zwiedzać, zapoznając się z cyklem produkcyjnym, zobaczyć ciekawą galerię szkła i dokonać zakupów w sklepie firmowym.



Rudawka Rymanowska, wioska została założona w 1589 r. Należała do dóbr rymanowskich. Zamieszkiwała ją ludność łemkowska. W XVI wieku na Hamrach działała kuźnia prowadzona przez Żyda Abrahama. Z niskoprocentowej rudy żelaza/darniówki/ przetapianej w dymarkach i przekuwanej w miejscowej kuźni zwanej hamrami produkowano stal. W 1880 r. miejscowość liczyła 195 mieszkańców. Mieszkańcy Rudawki byli grekokatolikami. Na nabożeństwa uczęszczali do pobliskiej cerkwi w Tarnawce. Pod koniec XIX wieku istniała tu kopalnia ropy naftowej. Po II wojnie światowej mieszkańców Rudawki wysiedlono. Wielkim darem matki natury są występujące w Rudawce wody mineralne, siarczanowe i jodowobromowe. W okolicach Rudawki płynie rzeka Wisłok, głębokim na 40 m jarem tworząc oryginalne meandry i zakola. Atrakcją miejscowości jest także ściana Olzy, największa w Karpatach, dochodząca do 30 m wysokości odsłonięta ściana łupków menilitowych, osadów wieku oligoceńskiego.



Tarnawka, miejscowość lokowana na prawie wołoskim w 1570 r. W roku 1860 wzniesiono tutaj drewnianą cerkiew pw Opieki Matki Boskiej. Przetrwała do lat 1955-56,obiekt kultu religijnego został rozebrany na polecenie komunistycznej władzy. W okresie międzywojennym w Tarnawce mieszkało 350 mieszkańców, w większości byli to Łemkowie. Głównym zajęciem mieszkańców była hodowla owiec. Miejscowi chłopi znaleźli także zatrudnienie w zakładzie kąpielowym w Rymanowie Zdroju należącego do rodziny Potockich i w kopalni ropy naftowej w Rudawce Rymanowskiej. We wsi działała szkoła, był tartak i karczma. W Tarnawce przez kilka lat mieszkał Julian Tarnowycz, autor Ilustrowanej historii Łemkowyny, wydanej we Lwowie w 1936 roku. W 1946 r ludność wioski wysiedlono na Ukrainę, w okolice Tarnopola.Na miejscowym cmentarzu zachowało się kilka nagrobków i krzyży. Przez miejscowość biegnie główny szlak beskidzki na odcinku Rymanów Zdrój- Komańcza.



Wisłoczek, osada lokowana na prawie wołoskim około roku 1512. Wisłoczek był siedzibą parafii unickiej. Stała tu cerkiew orientowana św Dymitra Męczennika. Wewnątrz znajdowały się ikony wykonane przez rodzinę Bogdańskich z Jaślisk. W 1880 roku wioska liczyła 824 mieszkańców. Do wybuchu II wojny światowej życie biegło spokojnie. Łemkowie zajmowali się pasterstwem, handlowali również drewnem. W 1946 roku wyjechali na tereny Ukrainy, która była republiką Związku Radzieckiego. W 1969 roku przybyli tu i osiedlili się Polacy z Zaolzia. Są wyznania zielonoświątkowego. W wiosce znajduje się Dom Modlitwy. Na zachód od wioski stoi kapliczka, zwana kapliczką kurierów. W okresie II wojny światowej przebiegał obok niej szlak kurierski „Jaga” Trasę kurierską od jesieni 1939 roku do 1944 roku przemierzał kurier Jan Łożanski. We wschodniej części miejscowości można trafić na wodospad, miejsce licznie odwiedzane przez turystów, którzy wędrują w stronę Komańczy. W Wisłoczku można zobaczyć cmentarz, na którym zachowało się kilka unickich nagrobków. Wioskę otaczają pasma Beskidu Niskiego.



Puławy, w 1572 roku król Zygmunt August wydał przywilej lokacyjny zezwalający na założenie wsi na prawie wołoskim. W 1898 roku we wsi mieszkało 253 Łemków obrządku grekokatolickeigo. Gospodarka Łemków oparta była na hodowli owiec. Wozili drewno, produkowali gont, płótno lniane. Wytwarzali także kamienie młyńskie, brusy, osełki. Wielu wyjechało za wielka wodę w poszukiwaniu lepszej pracy. W latach czterdziestych w ramach akcji Wisła zostali wysiedleni. Ponowne zasiedlenie Puław nastąpiło w latach 1968-70 przez repatriantów z Zaolzia i Śląska Cieszyńskiego. Dziś wioska liczy około 200 mieszkańców. W miejscowości znajduje się wyciąg narciarski na górę Kiczera. Ośrodek posiada nowoczesny system naśnieżania, stok jest oświetlony, także ratrakowany. Działa dwuosobowa kolej krzesełkowa o długości 900 m. Są dwa wyciągi orczykowe o długościach 420m i 300m. N stoku jest 6 tras zjazdowych o następujących długościach: od 1200 m do 150 m dla początkujących narciarzy.