PASTWISKA
Projekt
“Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły”
Pastwiska
Szanowni Państwo,
Pragnę podać do Waszej wiadomości projekt, który nie zyskał przychylności radnych naszej gminy. Projekt stanął na posiedzeniu Rady 25 marca i był wprowadzany przez wójta, Pana Andrzeja Betleja. Chodziło o decyzję Rady o gotowości sfinansowania połowy wartości modernizacji budynku Domu Ludowego w części przeznaczonej na Centrum. Drugą połowę obiecał dołożyć marszałek województwa. Wyposażenie, wartości zapewne około 200 tys. zł zostałoby sfinansowane przez kapitał prywatny – od darczyńców/sponsorów, przedsiębiorstw i osób prywatnych. Były pierwsze znaczące obietnice. Rada zdecydowała się na krok dalece niewystarczający, na jedną szóstą kosztów rekonstrukcji. To oznacza w praktyce fiasko projektu, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Czy się uda do tego wrócić, to może zależeć także od Państwa, od Waszej postawy i zaangażowania, od zabiegów wobec Rady gminy. W dyskusji nad projektem przykre było to, że żaden radny, podkreślam, żaden radny nie powiedział dobrego słowa o tym projekcie, nie powiedział na przykład: „szkoda, taki niezły, interesujący projekt, a my nie mamy na to pieniędzy” Może rzeczywiście ten projekt jest niepotrzebny i szkoda pieniędzy. Tylko, jak ktoś zwrócił uwagę, co w takim razie robi papież Jan Paweł II na stronie internetowej gminy Zarszyn, i to jako Honorowy Obywatel gminy. Jest tam tylko dla ozdoby…
Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami
Roman Kuźniar
Treścią projektu jest utworzenie na bazie istniejącego Domu Ludowego we wsi Pastwiska (gm. Zarszyn, pow. Sanok) regionalnego centrum pamięci Kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Wybór miejsca jest uzasadniony faktem wielokrotnych pobytów (w sumie ok. 20 razy) księdza Wojtyły w tej części Beskidu Niskiego. Były to jedyne wyprawy incognito księdza Wojtyły, robione wspólnie z małżeństwem Wandy i Andrzeja Półtawskich (lekarki i działaczki społecznej oraz filozofa), jego najbliższych przyjaciół. Ks. Wojtyła wraz z Półtawskimi wędrował i biwakował w tej okolicy. Niekiedy bywał we wsi Pastwiska, gdzie odwiedzał poznanych tu nowych przyjaciół – państwa Stefana i Janę Kosiarskich, a także zaopatrywał się w sklepiku mieszczącym się w budynku Domu Ludowego. W miejscowym kościółku znajdują się piękne dary od Jana Pawła II, w tym przede wszystkim legendarna figura Matki Boskiej Fatimskiej. Można przyjąć, że poza miejscami z którymi ks. kard. był trwale związany, to znaczy z Wadowicami i Krakowem oraz Tatrami, nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce, które byłoby przezeń tak często odwiedzane.
Daje to szansę, miejscowej społeczności i regionowi, nie tylko szansę, ale też obowiązek odpowiedniego upamiętnienia tego wyjątkowego faktu. Chodzi o wielkiego Polaka, jednego z największych w naszej historii. Utworzenie Centrum będzie korzystnie wpływać na umacnianie cywilizacyjnej tożsamości społeczności regionu, tożsamości, której centralnym elementem jest chrześcijaństwo z jego bogatymi europejskim korzeniami duchowo-
Pomysł utworzenia takiego Centrum w Pastwiskach zyskał przychylność ważnych hierarchów polskiego kościoła blisko związanych z Kardynałem i Papieżem. Chodzi przede wszystkim o metropolitę przemyskiego arcybp. Józefa Michalika oraz ks. kard. Józefa Nycza, niegdyś organizatora papieskich pielgrzymek do ojczyzny. Centrum będzie powstawać we współpracy z ogólnopolskim Centrum Myśli Jana Pawła II (Warszawa) oraz korzystając z przykładu Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Centrum w Pastwiskach miałoby ten walor, że obejmowałoby także część plenerową, związaną z pobytami kard. Wojtyły w tej części Beskidu Niskiego. Pierwsze kroki upamiętniające te pobyty już zostały zrobione: od kilku lat odbywa się w tych okolicach rajd Śladami Dwóch Kardynałów (od Wojtyły do Wyszyńskiego), z Pastwisk do Komańczy zaś na ścianie Domu Ludowego w Pastwiskach została umieszczona odpowiednia tablica. Koncepcja Centrum posiada merytoryczne oraz duchowe wsparcie Państwa Wandy i Andrzeja Półtawskich.
Od strony merytorycznej Centrum ukazywałoby główne „ścieżki”księdza Wojtyły do Stolicy Apostolskiej:
-
-
-
Naturalnie, Centrum ukazywałoby też działalność papieską ks. Wojtyły (najważniejsze wątki). Znalazłoby się w nim być może również miejsce na upamiętnienie niektórych ważnych wydarzeń historycznych mających miejsce w tej okolicy.
Wszystkie te ścieżki i wątki były ukazane przy pomocy różnych środków wyrazu, od tekstów, zdjęć i filmów, głosu (homilie), przez obiekty artystyczne, rzeźby, obrazy, plakaty, aż pamiątki związane z osobą ks. Wojtyły i jego przyjaciół. Konieczne byłoby wykorzystanie techniki audiowizualnej.
Regionalne Centrum Pamięci Karola Wojtyły nie miałoby charakteru statyczno-