PASTWISKA
30/11/2016
5/1/2018
Historia budowy Domu Ludowego w Pastwiskach
W latach 1958-
W 1959 roku zaczęto realizować pomysł . Powołano komitet budowy w skład którego weszli:
Nowak Eugeniusz jako przewodniczący, Nowak Jan, Drybała Bolesław, Siwik Maria, Dracz Haryton, Barna Władysław.
Postanowiono, że budynek ma być wybudowany z drewna pozyskanego z lasu gromadzkiego Odrzechowej na przełomie jesień/zima 1959 i 1960. Rok 1960 był bardzo pracowitym okresem, w tym czasie dokonano ścinki, zrywki i zwózki drewna na plac budowy jak również do tartaku w Odrzechowej. Prace te zostały wykonane w czynie społecznym.
Dużo trudności było z przetarciem drewna ponieważ właściciel tartaku P. Gierad nie miał pozwolenia na przecieranie. Ze względu na jakieś kłopoty finansowo-
Plan na budowę opracował inżynier z Powiatowej Rady Narodowej w Sanoku P. Gawlewicz, który również nadzorował budowę. W 1959r. wybito fundamenty a w 1960 przystąpiono do budowy. Wykonawcami byli cieśle ze wsi Długie z majstrem P. Małkiem. Jesienią budynek został pokryty dachem (odeskowany pokryto małym eternitem) przy dużej pomocy mieszkańców. Dach został okuty blachą, którą otrzymano z przydziału Gminy, zakupiono w Rzeszowie na składzie i Nowak Eugeniusz wiózł to pociągiem osobowym do Beska a potem furmanką na miejsce budowy. Okucia dachu dokonał P. Cisło z Głębokiego.
Po nakryciu budynku dostaliśmy dotację z Powiatowej Rady Narodowej Wydział Kultury w Sanoku na wykończenie budynku. Stolarkę tzn. drzwi i okna wykonał zakład stolarski w Sanoku z naszego materiału. Podłogi wykonał Nowak Eugeniusz. Przeniósł swoje maszyny – cyrkularkę i heblarke do Domu Ludowego i na miejscu wykonywał prace cięcia i heblowania desek na podłogi i na elewacje.
Szpary w ścianach zostały pozatykane resztkami papieru i materiałów, w środku obite trzciną przywożoną z Głębokiego (obok cmentarza), prace te wykonywały kobiety z Pastwisk. Tynk wykonał P. Jarosz z Osiedla Odrzechowa (nocował u Nowaka) a elektrykę P. Matusz z Sanoka. Wydział Kultury Powiatowej Rady Narodowej przeznaczył na ten cel 15 tys. zł dotacji ale czy nie kosztowało to więcej -
Mimo, że budynek nie był wykończony to już odbywały się zabawy i przedstawienia pod przewodnictwem P. Teresy Zeńczak, z których dochód przeznaczano na wykończenia.
W 1962 r. pomimo, że Dom Ludowy nie był wykończony nastąpiło uroczyste otwarcie z udziałem sekretarza Powiatowej Rady Narodowej P. Wacławskiego i kierownika Wydziału Kultury P. Surman, który udzielał wszelkiego wsparcia naszemu przedsięwzięciu.
Dalsze prace postępowały, najpierw wykończono świetlicę i drugie pomieszczenie, w którym później powstała klubokawiarnia i kiosk Ruch – całe wyposażenie otrzymaliśmy jako nagrodę za prace społeczne od Wydziału Kultury z inicjatywy kierownika P. Surman. W późniejszym okresie dostaliśmy telewizor, też jako nagrodę.
Ze wspomnień P. Cecylii Nowak, która prowadziła rachunkowość podczas budowy a potem przez jakiś czas prowadziła kiosk Ruchu i rozliczenia, jednocześnie pracując w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Sieniawie.
15/10/2018